מידע והמלצות / אז מי אני ?

אז מי אני ?

טליה בנימיני

נעים מאוד , אני טליה. נצר למשפחה פולנית בעלת שורשים קולינריים מפוקפקים. לא היתה לי אמא/סבתא בשלנית דגולה שגדלתי בין סיריה במטבח. בגלל זה נכנסתי למטבח. פשוט רציתי לאכול טוב. עוד לפני כתה א' כתבתי "ספר מתכונים" רווי שגיאות כתיב שתיעד את ניסיונותיי במטבח.

הייתי ילדה שמנמנה. תמיד אהבתי לאכול ותמיד אהבתי לבשל. דמי הכיס שלי בבית הספר הושקעו במלואם בקיוסק השכונתי. שכר העבודה הסטודנטיאלי נחסך שקל לשקל לארוחה חודשית במסעדת אוקיאנוס הירושלמית. מסעדה של שף לא ידוע באותם ימים בשם אייל שני.

כשבגרתי, אכלתי וטעמתי הכל במסעות בארץ ובעולם. אספתי טעמים, מתכונים וספרי בישול והכנתי במטבח שלי כמעט כל דבר. התשוקה הגדולה היתה ונשארה מתוקים והשיקול המרכזי היה הטעם, כמעט ולא התחשבתי בשיקולי בריאות. לא הבנתי איך אפשר לחלוק קינוח אחד במסעדה ולמה להפחית בכמות החמאה במתכון אם זה כל כך טעים ככה.  

ואז קרה לי משהו. אולי התבגרתי והפכתי לאמא. פתאום ראיתי הורים שמניחים שקיות חטיפים מהסופר בידי פעוטות צעירים וזה הפריע לי. במקביל, הפסקתי להיות שמנמנה. פעילות גופנית הלכה ותפסה חלק משמעותי יותר מחיי וחיי המשפחה. כמעט בלי ששמתי לב תזונה בריאה הפכה לחלק מחיי ולשיקול מרכזי במטבח. אך אהבתי לאוכל מתוק לא פחתה,. הילדים שלי כמו שאר הילדים נמשכים למאכלים מתוקים כמו פרפר לאש. כך מצאתי את עצמי משקיעה זמן בפיתוח מתכונים מתוקים ובריאים. כאלה שאפשר לתת לילדים בלי נקיפות מצפון.

אני מפתחת את המתכונים ומכינה אותם בבית כל הזמן וכל מתכון חדש ומוצלח הוא ניצחון מבחינתי והוכחה שאפשר אחרת. כשילד מבקש עוד כדור תמרים , כשההורים של החברים מתקשרים לבקש מתכון למאפינס בננה ללא סוכר זה ממלא אותי באושר. כאשר חולת סוכרת כותבת לי שבזכותי אכלה סופגניה בחנוכה מבלי להרגיש מקופחת והצליחה להימנע מנפילות מזיקות, אני מתרגשת עד דמעות.

לאורך השנים ניסיתי בעצמי סוגים רבים של תזונה, במטרה לחיות בשלום עם האוכל ועם עצמי. ביחד עם הרבה ספורט, קריירה מחייבת, הריונות והורות לשלושה בנים. שנים יישמתי את התזונה של שומרי משקל, עקבתי אחרי דיאטות אופנתיות ותפריטים שבנו עבורי תזונאי צמרת. בשנים האחרונות אימצתי תזונה דלת פחמימה. בפעם הראשונה מצאתי תזונה שמאפשרת לי לאכול את כל מה שאני אוהבת בלי "לריב" עם האוכל. התשוקה שלי לאפיה רק הלכה והתעצמה. לא מצאתי מתכונים דלי פחמימה שיענו על כל הפנטזיות הקולינריות שלי ופיתחתי אובססיה חמורה להתאים את כל הקונדיטוריה אהובתי לקיטו. זאת הפכה למשימת חיי והגשמה של ייעוד אישי.

זה לא עוד בלוג מתכונים עבורי, זו דרך חיים.  

הפילוסופיה של מתוק בריא

ראשית כל, בריאות היא לא עניין מוחלט. התפיסה בנושא מה בריא ומה לא השתנתה רבות לאורך השנים ועדיין משתנה. מה בריא ומה לא ? מה בריא לי ופחות בריא לאדם אחר? לפעמים קשה לקבוע ואין פתרון בית ספר. המטרה שלי בבישול הפרטי ובבלוג הזה היא להציג אלטרנטיבות למבוגרים וילדים שאולי יקחו אתכם צעד אחד קדימה. ואולי שניים , אם תבחרו.  הייעוד שלי הוא להעניק לכם את היכולת לבחור. אני מאמינה בכל ליבי שאם יהיו אלטרנטיבות טעימות מאוד וקלות להכנה, יותר אנשים יוכלו לבחור תזונה שמיטיבה איתם.

החלפתם קמח לבן בקמח מלא או בקמח כוסמין? החלפתם שמן רווי בשומן בריא כמו שמן קוקוס או חמאת קקאו? החלפתם סוכר לבן בממתיק בריא יותר? הכנתם ריבה אהובה ללא סוכר? כל אלה יאפשרו לכם להגיש למשפחה ולאכול מאכלים בריאים יותר. האם חייבים להחליף את כולם בבת אחת? להשקפתי האישית לא.

האם אוכל בריא הוא בהכרח טעים פחות?  התשובה שלי היא שבמידה מסוימת כן. בכל מתכון בריא יש פשרה מסוימת בין טעם לבריאות. אני מאמינה שאפשר למצוא את האיזון שלכם , שיהיה טעים ובריא מספיק עבורכם בנקודת זמן נתונה. כמעט ואין בריא מוחלט וכמובן שטעם הוא עניין אישי. מטרתי היא להציע לכם אפשרויות שיהיו גם טעימות וגם בריאות. אני מעודדת אתכם לצאת למסע שלכם. לנסות, לטעום, לשנות. להפוך את המתכונים לשלכם, גם ברמת הטעם וגם ברמת העדפה תזונתית. תגלו שטעם והעדפות יכולים להשתנות עם הזמן.

מתוק בריא וילדים

ילדים אוהבים מתוק, רבים מהם מתרגלים למאכלים מתוקים קנויים שהם מקבלים בבית , בגן או במסיבות יום הולדת. אף פעם לא נוכל לאטום אותם באופן מוחלט מהשפעת הסביבה (וגם לא נרצה) אבל אולי נוכל להשפיע על התזונה בבית שמהווה חלק משמעותי מתזונת הילדים ומהערכים שאנו מקנים להם. אם באמת חשובה לכם תזונת הילדים קחו בחשבון מספר דברים.

  1. מבחר הוא עניין מהותי. אם אתם מחזיקים בבית בקביעות חטיפים קנויים , שוקולד וכו' יהיה קשה יותר להרגיל את הילדים לאכול מתוקים בריאים. אני גיליתי שכאשר עוגת גבינה בריאה, כדורי שיבולת שועל או עוגות שוקולד בריאות הן כל המבחר, יש יותר סיכוי שהילדים ינסו ויתרגלו אליהן. וגם אתם 🙂
  2. הילדים מחקים את ההורים. אם התזונה שלכם אינה בריאה יהיה קשה יותר לילדים לאמץ תזונה כזאת. התאומים שלי אכלו במשך שנים ברנפלקס עם חלב סויה לארוחת הבוקר , פשוט כי זה מה שאני אכלתי.
  3. סבלנות לניסוי וטעיה. ילדים רגישים מאוד לצורה,לצבע, לריח ולמרקם. אם הם לא אוהבים מתכון כזה או אחר אל תתייאשו. מהניסיון שלי, במקרים רבים אפשר בשינויים קלים להגיע לגרסה אהובה. אחד הילדים שלי לא יתקרב למאפינס בננה ממותק בסילאן טבעי אבל הוא מטורף עליהם כאשר אני מחליפה את הסילאן במייפל טבעי, בדבש או בשילוב של סוכר קוקוס ודמררה. כאשר הוא מתעייף מהם, עוגיות בננה יוצרות עניין מחודש.
  4. טריקים רבותי טריקים ! אם שום דבר אחר לא עושה את העבודה יש כמה דברים שעובדים תמיד. למשל ציפוי שוקולד (עדיף מריר עם אחוז גבוה של מוצקי קקאו) , או סוכריות שוקולד( משוקולד מריר איכותי) יגרמו לילדים רבים לאכול תוכן איכותי מתמרים, אגוזים וכיוב'. מעט ביסקוויטים טחונים יכולים לגרום לילדים לאכול כדורי תמרים, גם אם אלו אינם בתפריט שלהם.

מתכונים אחרונים